Aparat na zęby Szczecin

Świadczymy usługi na rzecz pacjentów zainteresowanych leczeniem ortodontycznym w Szczecinie, którzy chcą założyć aparat na zęby. Stomatolodzy przeprowadzają wszystkie niezbędne czynności i nadzorują przebieg leczenia ortodontycznego. Kto może z niego skorzystać? Na czym polega? Jakie narzędzia i metody są wykorzystywane w jego ramach?

Wskazania do leczenia ortodontycznego

Podstawowym wskazaniem do założenia aparatu na zęby są wady zgryzu. W ten sposób nazywa się niewłaściwe ułożenie struktur w jamie ustnej, którego przyczyny mogą być zarówno nabyte, jak i wrodzone. Pierwszy rodzaj wynika z reguły z przebytych dolegliwości zdrowotnych, np. próchnicy, a także z urazów mechanicznych. Również niewłaściwe nawyki, np. obgryzanie paznokci czy spożywanie twardych pokarmów, mogą prowadzić do wad zgryzu.

Wśród najczęściej występujących wad zgryzu, w których przypadku zaleca się ortodontyczny aparat na zęby, wymienia się m.in. tyłozgryz, przodozgryz, stłoczenia, szparowatość, zgryz głęboki czy otwarty. Każda z tych wad polega na nieprawidłowym ustawieniu uzębienia, np. nachodzeniu na siebie, występowaniu zbyt dużych szczelin czy wystawaniu poza łuk. Podjęcie leczenia w takiej sytuacji jest istotne z uwagi na kwestie zarówno estetyczne, jak i zdrowotne, ponieważ wady zgryzu mogą negatywnie wpływać na pracę szczęki oraz stawu skroniowo – żuchwowego.

Jak przebiega leczenie za pomocą aparatu na zęby?

Rozpoczyna się ono od czynności diagnostycznych – wykonujemy badania i zdjęcia oraz przeprowadzamy szczegółowy wywiad. Na tej podstawie możemy podjąć decyzje dotyczące leczenia. W ramach konsultacji z pacjentem lekarz ortodonta z kliniki w Szczecinie dobiera ortodontyczny aparat na zęby, uwzględniając przy tym specyfikę danego problemu oraz indywidualne wymagania, potrzeby i możliwości finansowe pacjenta. Leczenie polega na jego noszeniu zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez lekarza prowadzącego, który nadzoruje postępy i wprowadza niezbędne modyfikacje.