Super, polecam. Wytłumaczone fachowo, rzeczowo i zrozumiale. Na pewno nie jestem tam ostatni raz ;))
Periodontologia
Działem stomatologii, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i schorzeń jamy ustnej, jest periodontologia. W jej zakresie pomagamy pacjentom ze Szczecina. W naszym gabinecie przyjmuje dentysta specjalizujący się w problemach przyzębia oraz pobliskich tkanek, takich jak: dziąsła, ozębna, wyrostek zębodołowy i cement korzeniowy.
Przyczyny chorób jamy ustnej, którymi zajmuje się periodontolog
Zaliczają się do nich m.in.:
- wady zgryzu (wrodzone lub nabyte) – w przypadku, gdy są nieleczone, mogą prowadzić do bardzo bolesnych dolegliwości oraz poważnych chorób przyzębia,
- nieprawidłową higienę jamy ustnej – czyli niewłaściwe dopasowanie odpowiedniej twardości szczoteczki do zębów, nieregularne ich mycie itd.
- niezbilansowaną dietę – do rozwoju periodontopatii przyczynia się spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów zawierających cukier oraz jadłospis ubogi w warzywa i owoce bogate w witaminy, które mogą wspomagać odporność organizmu,
- stosowanie używek,
- bruksizm – zgrzytanie zębami,
- stres,
- zażywanie niektórych rodzajów leków – np. hormonalnych, obniżających ciśnienie, o charakterze immunosupresyjnym lub przeciwdrgawkowym czy antydepresantów.
Do innych czynników, które mogą wywoływać zaburzenia w obrębie przyzębia, zaliczają się także choroby ogólnoustrojowe – np. liszaj płaski, toczeń rumieniowaty oraz antykoncepcja hormonalna.
Jakie rozpoznaje się choroby przyzębia?
Najczęściej występującymi objawami mogącymi świadczyć o problemach z dziedziny periodontologii są:
- rozchwianie zębów lub ich nadwrażliwość na wysoką albo niską temperaturę,
- krwawienie z dziąseł (które pojawia się np. po szczotkowaniu) bądź ich obrzęk lub przekrwienie,
- odsłonięcie szyjek zębowych (recesja),
- nieprzyjemny zapach z ust,
- utrata uzębienia – m.in. w efekcie nieleczonej paradontozy.
Bez względu na rodzaj zmian, jakie mogą występować obrębie jamy ustnej, nie warto ich lekceważyć ze względu na to, że nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Kiedy pojawia się stan zapalny, zazwyczaj świadczy on o tym, że nagromadziły się bakterie.
Jak leczy się choroby przyzębia?
W tym przypadku przeprowadza się zabiegi higieniczne, takie jak:
- kiretaż – polega ona na mechanicznym usuwaniu złogów płytki nazębnej specjalnym urządzeniem zwanym kiretą,
- skaling – w tym przypadku ma miejsce rozbijanie osadu znajdującego się na zębach przy użyciu ultradźwięków wpływających destrukcyjnie na ściany komórkowe bakterii.
W naszym gabinecie wykonujemy także regenerację przyzębia (to chirurgiczna odbudowa utraconej lub zniszczonej struktury tkanek otaczających bądź utrzymujących ząb) lub redukcję stanu zapalnego kieszeni przyzębnej z użyciem specjalistycznych preparatów. Innym rozwiązaniem jest szynowanie rozchwianych zębów. Cennik wszystkich zabiegów dostępny jest w zakładce na stronie kliniki.
Leczeniu periodontologicznemu zazwyczaj towarzyszy terapia farmakologiczna, w której czasie podaje się antybiotyki aktywne wobec drobnoustrojów bytujących na płytce nazębnej.
Oprócz tego pacjent powinien utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej i regularnie szczotkować zęby, a także stosować nici dentystyczne lub szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych oraz płukanki o działaniu przeciwzapalnym.
Umów wizytę
Umów wizytęOpinie pacjentów
Zadzwoń i umów się na wizytę
+48 91 82 00 700
+48 578 441 551
Potrzebujesz konsultacji?
Skontaktuj się z nami