chirurgia stomatologiczna
Periodontologia

Periodontologia

Działem stomatologii, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i schorzeń jamy ustnej, jest periodontologia. W jej zakresie pomagamy pacjentom ze Szczecina. W naszym gabinecie przyjmuje dentysta specjalizujący się w problemach przyzębia oraz pobliskich tkanek, takich jak: dziąsła, ozębna, wyrostek zębodołowy i cement korzeniowy.

Przyczyny chorób jamy ustnej, którymi zajmuje się periodontolog

Zaliczają się do nich m.in.:

 • wady zgryzu (wrodzone lub nabyte) – w przypadku, gdy są nieleczone, mogą prowadzić do bardzo bolesnych dolegliwości oraz poważnych chorób przyzębia,
 • nieprawidłową higienę jamy ustnej – czyli niewłaściwe dopasowanie odpowiedniej twardości szczoteczki do zębów, nieregularne ich mycie itd.
 • niezbilansowaną dietę – do rozwoju periodontopatii przyczynia się spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów zawierających cukier oraz jadłospis ubogi w warzywa i owoce bogate w witaminy, które mogą wspomagać odporność organizmu,
 • stosowanie używek,
 • bruksizm – zgrzytanie zębami,
 • stres,
 • zażywanie niektórych rodzajów leków – np. hormonalnych, obniżających ciśnienie, o charakterze immunosupresyjnym lub przeciwdrgawkowym czy antydepresantów.

Do innych czynników, które mogą wywoływać zaburzenia w obrębie przyzębia, zaliczają się także choroby ogólnoustrojowe – np. liszaj płaski, toczeń rumieniowaty oraz antykoncepcja hormonalna.

Jakie rozpoznaje się choroby przyzębia?

Najczęściej występującymi objawami mogącymi świadczyć o problemach z dziedziny periodontologii są:

 • rozchwianie zębów lub ich nadwrażliwość na wysoką albo niską temperaturę,
 • krwawienie z dziąseł (które pojawia się np. po szczotkowaniu) bądź ich obrzęk lub przekrwienie,
 • odsłonięcie szyjek zębowych (recesja),
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • utrata uzębienia – m.in. w efekcie nieleczonej paradontozy.

Bez względu na rodzaj zmian, jakie mogą występować obrębie jamy ustnej, nie warto ich lekceważyć ze względu na to, że nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Kiedy pojawia się stan zapalny, zazwyczaj świadczy on o tym, że nagromadziły się bakterie.

Jak leczy się choroby przyzębia?

W tym przypadku przeprowadza się zabiegi higieniczne, takie jak:

 • kiretaż – polega ona na mechanicznym usuwaniu złogów płytki nazębnej specjalnym urządzeniem zwanym kiretą,
 • skaling – w tym przypadku ma miejsce rozbijanie osadu znajdującego się na zębach przy użyciu ultradźwięków wpływających destrukcyjnie na ściany komórkowe bakterii.

W naszym gabinecie wykonujemy także regenerację przyzębia (to chirurgiczna odbudowa utraconej lub zniszczonej struktury tkanek otaczających bądź utrzymujących ząb) lub redukcję stanu zapalnego kieszeni przyzębnej z użyciem specjalistycznych preparatów. Innym rozwiązaniem jest szynowanie rozchwianych zębów. Cennik wszystkich zabiegów dostępny jest w zakładce na stronie kliniki.

Leczeniu periodontologicznemu zazwyczaj towarzyszy terapia farmakologiczna, w której czasie podaje się antybiotyki aktywne wobec drobnoustrojów bytujących na płytce nazębnej.

Oprócz tego pacjent powinien utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej i regularnie szczotkować zęby, a także stosować nici dentystyczne lub szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych oraz płukanki o działaniu przeciwzapalnym.

Umów wizytę

Umów wizytę

Opinie pacjentów

Super, polecam. Wytłumaczone fachowo, rzeczowo i zrozumiale. Na pewno nie jestem tam ostatni raz ;))

Kamil

Pan Doktor z ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem przeleczył mi praktycznie każdy ząb (po wcześniejszej korekcji ortodontycznej). Dzięki Panu przestałam krępować się własnego uśmiechu, wręcz jestem z niego dumna i z przyjemnością spoglądam w lustro – korony porcelanowe idealnie dopasowane, piękne, aż chce się je pokazywać w uśmiechu – inna, lepsza jakość życia towarzyskiego. Gorąco polecam!

Magda

Dr. Piotr jest wyjątkowo profesjonalny i bardzo rzeczowy. Wszystko dokładnie wyjaśnia i opisuje plan leczenia.Wizyty w gabinecie przebiegają szybko i sprawnie.Bardzo wysoki poziom, dodam że jestem 4 lata pacjentką dr.Piotra miałam robione korony na implantach i licówki wszystko jest na najwyższym poziomie.Szczerze polecam i pozdrawiam cały zespół.

Beata

Wyjątkowo profesjonalny stomatolog. Energiczny, korzysta z najnowszych zdobyczy medycyny i nauki, empatyczny i bardzo komunikatywny. W trakcie wizyty ma się poczucie, że metody leczenia dobierane są optymalnie – zarówno pod kątem technicznym jak i finansowym. Dysponuje szeroką wiedzą i potrafi ją przekazać w zrozumiały sposób. Naprawdę polecam!

Marcin

Troska o pacjenta, profesjonalizm, poczucie bezpieczeństwa i świadomość dobrze wydanych pieniędzy z tym wszystkim kojarzy mi się każda wizyta w gabinecie dr Piotra Wawrzyniaka. Gorąco polecam, bo to naprawdę świetny stomatolog.

Krystyna

Leczę się u dr Piotra od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolony. Oprócz leczenia stomatologicznego, doktor wyprostował mi zęby aparatem invisalign i dziś mogę cieszyć się swoim uśmiechem. Pełen profesjonalizm i orientacja na pacjenta. Szczerze polecam.

Paweł

Bardzo kompetentny stomatolog, delikatny z wyczuciem estetyki. Korony na zęby wykona w pełni profesjonalnie, niczym nie różnią się od pozostałych zębów. Polecam w 100%

Marta

Świetny lekarz stomatolog. Bardzo sympatyczny z profesjonalnym podejściem do pacjenta. Ząb zagrożony wyrwaniem, został przez tego stomatologa wyleczony. Pacjent zapomina, że jest u stomatologa. Poza tym gabinet jest świetne wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny. Serdecznie polecam.

Magdalena

Zadzwoń i umów się na wizytę
+48 91 82 00 700
+48 578 441 551

Potrzebujesz konsultacji?
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się