Korony pełnoceramiczne

KORONY PEŁNOCERAMICZNE

Opieka stomatologiczna w naszym gabinecie obejmuje różnego rodzaju zabiegi – nie tylko w zakresie pomocy doraźnej, ale i stałej. Wykonywane w Orion Dental w Szczecinie korony pełnoceramiczne mogą służyć do odbudowy rozległych ubytków zębów oraz maskowania nieestetycznych zmian na ich powierzchni, takich jak np. przebarwienia czy starcie szkliwa. Znajdują zastosowanie m.in. do wzmocnienia struktury zęba po leczeniu kanałowym, a także po przebytych chorobach, stanach zapalanych i urazach. Specyfika tej metody umożliwia w szczególności odbudowę przednich zębów, co wynika ze specyficznych właściwości estetycznych i wytrzymałościowych porcelanowego materiału, który jest stosowany w tym celu w koronach.

Co to są korony pełnoceramiczne?

To uzupełnienie protetyczne, które wykonuje się z jednego materiału. Korony pełnoceramiczne nie mają metalowej podbudowy, są w całości zrobione z ceramiki. Dzięki temu przepuszczają i odbijają światło podobnie jak zęby naturalne. Z tego względu uważane są za estetyczne.

Ponadto do zalet tego rozwiązania zalicza się jeszcze:

 • biokompatybilność – cyrkon, z którego zrobione są korony pełnoceramiczne, jest obojętny dla tkanek organizmu (czyli nie powinno dochodzić do reakcji alergicznych). Ponadto na powierzchni tego materiału mogą wolniej namnażać się bakterie i rozwijać płytka nazębna. Ze względu na to, że uzupełnienie to uważane jest za odporne na rozwój próchnicy, wykorzystywane jest jako zabezpieczenie dla osłanianej części zęba naturalnego;
 • zazwyczaj komfortowe użytkowanie;
 • niskie przewodzenie ciepła;
 • odporność na środowisko jamy ustnej pacjenta.

Pomimo postępujących procesów starzenia się uzębienia zakłada się, że tego rodzaju odbudowa powinna pozostać trwała i estetyczna przez lata.

Kiedy stosuje się korony pełnoceramiczne?

Jest to jedna z metod wykorzystywanych w przypadkach znacznego uszkodzenia zęba, spowodowanego próchnicą, urazem, kruszeniem się bądź patologicznym starciem. Gdy mamy do czynienia z jego znacznym ubytkiem, przekraczającym 30%, możliwe jest uzupełnienie w postaci korony pełnoceramicznej. Ponadto zabieg wykonuje się w przypadku uzupełnienia estetycznego po wszczepieniu implantu lub leczeniu kanałowym.

Na tego rodzaju odbudowę zęba warto zdecydować się także ze względu na konieczność odzyskania pełnej sprawności żucia oraz dla poprawy własnego samopoczucia.

Jak wygląda leczenie zęba z zastosowaniem korony pełnoceramicznej?

Tego rodzaju odbudowa zależy od stanu zdrowia zęba, zazwyczaj jednak zajmuje dwie wizyty. Poszczególne etapy leczenia z zastosowaniem koron pełnoceramicznych w gabinecie dentystycznym w Szczecinie wyglądają następująco:

Podczas pierwszej wizyty:

 1. Stomatolog bada go i wykonuje prześwietlenie.
 2. W przypadku zaawansowanej próchnicy i uszkodzenie miazgi konieczne może być przeprowadzenie leczenia kanałowego.
 3. W momencie gdy usunie się wszystkie nieprawidłowości, następną czynnością jest oszlifowanie zęba w znieczuleniu miejscowym.
 4. Jeśli dodatkowo korona jest rozległe uszkodzona, istnieje prawdopodobieństwo wykonania wkładu koronowo-korzeniowego.
 5. Po oszlifowaniu, aby dopasować nową osłonę do warunków zgryzowych danej osoby, dentysta pobiera wycisk i przekazuje go do laboratorium protetycznego. W międzyczasie pacjent ma założoną tymczasową osłonę akrylową, która stanowi zabezpieczenie zęba i nadaje odpowiedni efekt estetyczny.

Druga (lub kolejna) wizyta zazwyczaj pozwala na zdjęcie tymczasowej korony i zamocowanie na stałe nowej pełnoceramicznej. Zabieg umożliwia wówczas przywrócenie funkcje naturalnego zęba oraz dopasowanie koloru do szkliwa.

Przeciwwskazania do odbudowy zęba koroną pełnoceramiczną

Jeśli natomiast chodzi o przeciwwskazania, to są nimi:

 • choroby zębów, przyzębia i błony śluzowej – w tym zaawansowana i rozległa próchnica, która obejmuje dziąsła lub głębsze warstwy,
 • brak naturalnego korzenia,
 • aktywne nowotwory,
 • nieuregulowana cukrzyca,
 • nadciśnienie.

Oprócz tego zabiegu nie wykonuje się w przypadku chorób przyzębia.

Zalecenia pozabiegowe

Aby nowy ząb służył jak najdłużej, pacjent powinien dbać o nienaganną higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać stomatologa na wizytach kontrolnych. Koszt zamocowania korony pełnoceramicznej można sprawdzić w cenniku dostępnym na stronie kliniki w Szczecinie.