Korony cyrkonowe

KORONY CYRKONOWE

W przypadku bardzo dużych uszkodzeń zębów pacjentom możemy zaproponować różnego typu stałe uzupełnienia protetyczne. Tego rodzaju rekonstrukcje stosuje się, gdy dochodzi do zniszczenia uzębienia w wyniku próchnicy, złamania lub usunięcia. Jednym z praktykowanych rozwiązań są korony cyrkonowe, które wykonuje się z dwutlenku cyrkonu (ZrO2) – materiału szeroko stosowanego w dentystyce od lat 70. XX wieku. Obecnie uważa się go za jeden z najlepszych materiałów pod kątem wykorzystania w stomatologii, ponieważ jest bardzo wytrzymały i estetyczny, a ludzki organizm dobrze reaguje na jego obecność. Cieszy się dużą popularnością szczególnie jako materiał do odbudowy struktur zębowych. W naszej klinice w Szczecinie sięgamy po niego do zakładania koron cyrkonowych. Warto dodać, że tlenek cyrkonu jest substancją odporną chemicznie, trudno topliwą oraz biozgodną. Ponadto ten materiał łączą w sobie właściwości metalu i porcelany.

Jakie są wskazania do założenia korony cyrkonowej?

Tego typu uzupełnienia protetyczne stosuje się, w sytuacji gdy standardowe wypełnienie kompozytowe nie zapewni odpowiedniej wytrzymałości pozostałym tkankom zęba. Zniszczenia, jakie go dotykają, najczęściej z powodu choroby próchnicowej, po przebytych urazach czy w wyniku patologicznego starcia, są na tyle duże, że jedynym rozwiązaniem jest korona cyrkonowa.

Innym wskazaniem mogą być przebarwienia na szkliwie spowodowane np. przyjmowanymi w dzieciństwie lekami albo powstałe po leczeniu kanałowym. Jeśli nie da się ich usunąć metodami zachowawczymi typu piaskowanie, warto rozważyć wykonanie uzupełnień protetycznych. O zastosowaniu elementów cyrkonowych decyduje wówczas estetyka uzębienia niezadowalająca pacjenta.

Również po leczeniu endodontycznym zęby są znacznie osłabione, a założenie tego stałego uzupełnienia protetycznego na bazie tlenku cyrkonu pozwala je wzmocnić i zapobiec odłamaniu się ścianek.

Przeciwwskazania do zastosowania koron cyrkonowych

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów stomatologicznych i w tym istnieją przeciwwskazania. W naszej klinice stomatologicznej w Szczecinie korony cyrkonowe nie są zakładane w przypadku, gdy:

 • zbyt mała jest liczba tkanek naddziąsłowych pozwalających na utrzymanie uzupełnienia protetycznego,
 • występuje próchnica poddziąsłowa, co oznacza, że nie można zapewnić odpowiedniej suchości pola zabiegowego – zastosowana odbudowa będzie nieszczelna,
 • pojawiają się zmiany okołowierzchołkowych lub pęknięcia zębów.

Jak przebiega leczenia z zastosowaniem koron cyrkonowych?

Uproszony schemat zabiegu wygląda następująco:

Pierwsza wizyta

 1. Lekarz przeprowadza badanie jamy ustnej i wykonuje zdjęcia radiologiczne w celu zakwalifikowania zęba do założenia korony protetycznej.
 2. Szlifowanie zęba, aby stworzyć miejsce na przyszłą pracę protetyczną.
 3. Pobranie wycisku, który następnie przesyłany jest do laboratorium stomatologicznego, gdzie technik wykonuje docelową odbudowę.
 4. Zabezpieczenie zęba koroną tymczasową, która chroni go oraz okoliczne tkanki przed urazami i zapewnia funkcjonalność.

Druga wizyta

 1. Przymiarka uzupełnienia protetycznego bez ostatecznej obróbki i tzw. glazury.
 2. Cementowanie ostatecznego modelu na stałe.
 3. Instrukcja lekarza, jak dbać o koronę cyrkonową oraz higienę jamy ustnej.

Ważne są również wizyty kontrolne np. w naszym gabinecie w Szczecinie, aby móc sprawdzić, czy założone uzupełnienie przylega do tkanek zęba oraz jest szczelne.

Jakie zalety mają korony cyrkonowe?

Przede wszystkim zazwyczaj są określane jako wytrzymałe, dzięki temu można je zastosować w odcinku bocznym oraz przednim uzębienia. Korony cyrkonowe zakłada się zarówno na zębach własnych, jak i jako odbudowy na implantach. Ponadto można je określić jako:

 • estetyczne,
 • biozgodne – czyli nie powinny doprowadzać do reakcji uczuleniowych z racji tego, że są tolerowane przez ludzki organizm,
 • wytrzymałe,
 • odporne na większość uszkodzeń.

Warto dodać, że materiał, z którego się je wykonuje, wykazuje najniższą możliwą przewodność ciepła. Ich zadaniem jest nie tylko poprawa wyglądu, ale i ochrona oraz przywrócenie funkcji zęba. A ile kosztuje odbudowa zęba z zastosowaniem korony cyrkonowej? Na stronie naszego gabinetu stomatologicznego w Szczecinie dostępny jest cennik.