Botox – zastosowanie

Od lat wśród najpopularniejszych w medycynie estetycznej substancji wymienia się botoks. Podobnie jak w przypadku kwasu hialuronowego, jego zastosowanie ma na celu uzyskanie efektu odmładzającego. Toksynę botulinową wykorzystuje się do usuwania zmarszczek mimicznych głównie w górnej części twarzy – przede wszystkim na czole i w kącikach ust. Zabieg jest skierowany do każdego i można go traktować jako element profilaktyki przeciwstarzeniowej. Jego zastosowanie jest coraz powszechniejsze. O ile jeszcze kilkanaście lat temu traktowano go jako luksus zarezerwowany dla najbogatszych, tak obecnie jest szeroko dostępny, m.in. za sprawą spadku jego ceny.

Aby spowolnić efekty starzenia, po botox, którego wstrzykiwaniem w naszej klinice w Szczecinie zajmują się lekarze wyspecjalizowani w medycynie estetycznej, sięgają zarówno młode kobiety, jak i seniorki oraz mężczyźni w każdym wieku. Decydują się w na niego w nadziei na uzyskanie szybkich, widocznych i długotrwałych rezultatów poprzez zredukowanie obecności zmarszczek na czole i wokół oczu. Poza zapobieganiem powstawaniu nowych niedoskonałości zastosowanie toksyny botulinowej ma na celu także zniwelowanie już obecnych mankamentów skórnych wynikających m.in. z postępującego wieku.

Botoks – wskazania do zabiegu

Choć wykonywany w naszej klinice w Szczecinie botox jest substancją, którą można stosować u osób w każdym wieku i niezależnie od płci, to istnieją pewne szczególne wskazania do jego wstrzyknięcia. Jednym z nich są tzw. lwie zmarszczki czy też bruzdy, pojedyncze lub składające się z kilku mniejszych – traktuje się je jako początkową oznakę procesu starzenia. U niektórych osób – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – może się ona ujawniać już w wieku 30 lat. O ile w medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest niestosowany do jej redukcji, o tyle toksynę botulinową zaleca się w tym celu.

Innym wskazaniem do wstrzyknięcia botoksu są tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki w okolicach oczu. Podobnie jak lwia bruzda, mogą pojawiać się już w bardzo młodym wieku, bo nawet u osób pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Co interesujące, występują one szczególnie intensywnie u pogodnych i często śmiejących się kobiet i mężczyzn.

Mimo że toksyna botulinowa jest wykorzystywana przede wszystkim z myślą o górnej części twarzy, to służy także do redukcji tzw. bruzd marionetek. Mają one formę linii pojawiających się pomiędzy ustami a podbródkiem. Lekarze z naszej kliniki, których specjalizacja to medycyna estetyczna, wstrzykują botox zarówno osobom z powyższymi problemami, jak i każdemu zainteresowanemu, ale zawsze po wcześniejszym wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań, a więc wykonaniu odpowiednich badań.

Botoks – przeciwwskazania do zabiegu

Tak jak kwas hialuronowy jest wykluczony w niektórych sytuacjach, tak i ze wstrzyknięciem toksyny botulinowej należy się wstrzymać w określonych przypadkach. Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu można wskazać m.in. ciążę i laktację – obowiązują one dla większości zabiegów wykonywanych w ramach medycyny estetycznej. Poza tym zastosowanie botoksu jest niezalecane u pacjentów cierpiących na:

  • nowotwory,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • różne infekcje,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • nieprawidłowości w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym,
  • dolegliwości wymagające przyjmowania antybiotyków bądź aspiryny lub innych leków, których działanie polega na rozrzedzaniu krwi.

Ponadto z zabiegiem wstrzyknięcia botoxu powinny się wstrzymać kobiety będące w okresie menstruacji.